Wybieramy gniazdka elektryczne i włączniki

Wybór gniazdek elektrycznych oraz włączników jest obecnie bardzo szeroki. Możemy przekonać się o tym odwiedzając hurtownię internetową mateomarket.pl. Oferta sklepu obejmuje gniazda i włączniki o rozmaitych kształtach i wykończeniach. Tradycyjne, białe, prostokątne gniazdka czy włączniki powoli odchodzą w przeszłość. Ich miejsce zajmują modele kolorowe, w ozdobnych ramkach o fantazyjnych kształtach. Podstawowym kryterium wyboru tego rodzaju produktów powinna być zawsze ich jakość, którą zapewniają przede wszystkim renomowane firmy. Od tego zależy bezpieczeństwo użytkowania.

Rodzaje gniazdek elektrycznych
Podstawowy podział gniazdek dotyczy sposobu ich montażu. Wyróżniamy, zatem gniazdka podtynkowe, do których przewód doprowadzany jest wewnątrz ściany w specjalnie wykutych bruzdach lub rurach oraz gniazdka natynkowe montowane w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości ukrycia kabla. Przewód ciągnięty jest wówczas po ścianie. Pierwszy rodzaj gniazdek montowany jest w głównych pomieszczeniach domu, gdzie estetyka ma ogromne znaczenie. Drugi rodzaj wykorzystuje się w piwnicach, na strychach czy w pomieszczeniach gospodarczych. Istnieją również specjalne puszki podłogowe montowane na balonach czy tarasach.

Rodzaje włączników światła
Wśród włączników światła najbardziej popularne są włączniki jedno lub dwubiegunowe. Wyposażone są one w jeden przycisk, którym włączamy i wyłączamy jeden lub dwa obwody światła. W przypadku włączników wielomodułowych możliwe jest stworzenie kombinacji różnych włączników dopasowanej do potrzeb. Włączniki świecznikowe wyposażone są w dwa przyciski. Uruchamiamy nimi kilka źródeł światła w jednym miejscu np. włączamy część reflektorów, podczas gdy reszta pozostaje zgaszona. Bardzo przydatne i funkcjonalne są włączniki schodowe stosowane w parach. Jeden włącznik montuje się na dole, drugi u góry schodów. Stosowane są nie tylko na schodach, ale również w innych miejscach, w których ich montaż ułatwia korzystanie z pomieszczenia. Ciekawym rodzajem włączników są tzw. ściemniacze, które pozwalają na sterowanie natężeniem światła oraz specjalne włączniki z czujnikiem ruchu.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gniazdo_elektryczne
https://mateomarket.pl/gniazda-przedluzacze,c439.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *