O czym trzeba pamiętać podpisując umowę z fotografem?

Jeśli decydujemy się na współpracę z fotografem, będziemy musieli zawrzeć w nim umowę na wykonanie zdjęć. Co powinno znaleźć się w takiej umowie? Czym jest autorskie prawo majątkowe? W jakiej formie powinna zostać sporządzona umowa na świadczenie usług fotograficznych? Trzeba zaznaczyć, że w polskim prawie istnieje swoboda zawierania umów dlatego też można zawrzeć dowolną umowę nie przekraczając pewnych granic. Na pewno w umowie powinny znaleźć się podstawowe informacje takie jak: między jaką firmą a jakim fotografem została zawarta umowa, Trzeba opisać czego dokładnie dotyczy umowa, wykonać opis techniczny wymogów stawianym ostatecznym zdjęciom, ustalić termin oddania zdjęć, przewidywane wynagrodzenie za wykonaną pracę lub dodatkowe koszty, dodatkowe ustalenia i informacje.

Umowa z fotografem- warto ją zawrzeć

Umowa jest bardzo istotna bowiem jej brak może doprowadzić do braku skutecznego przeniesienia majątkowych praw autorskich utworu (chodzi o konkretne zdjęcia). Często w praktyce spotykana jest sytuacja w której dwie strony ustalają między sobą szczegóły dotyczące wykonania zdjęć drogą mailową, trzeba zaznaczyć, że te uzgodnienia powinny być zapisane w umowie. Dzięki zawarciu wszystkich kwestii w umowie chronimy swoje interesy. Najlepiej spotkać się z agencją, która będzie dla nas pracować, a jeśli nie ma takiej możliwości to warto podpisać umowę odrębnie, wysyłając potem do siebie skan dokumentów drogą mailową. Oryginalny wzór umowy warto dostarczyć tradycyjną pocztą.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wynajmując fotografa?

Umowa pomiędzy fotografem a firmą może ustalić, że albo nastąpi przeniesienie praw autorskich majątkowych do zdjęć, albo agencja będzie miała prawo do ich korzystania na podstawie udzielonej licencji. To jest najistotniejsza kwestia prawna którą trzeba na samym początku ustalić. Powinniśmy ustalić pola eksploatacji tych zdjęć, dla których nabywamy majątkowe prawa autorskie lub licencję. W przypadku zawarcia umowy o zbyciu majątkowych praw autorskich do zdjęć przez fotografa, firma może w sposób dowolny korzystać z utworu w zakresie wymienionych pól eksploatacji. Inaczej to wygląda w przypadku umowy licencyjnej. Na pewno warto znaleźć sprawdzonego fotografa, który wykona profesjonalne zdjęcia http://pixagency.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *