Na czym polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska niekiedy będzie jedynym rozwiązaniem, by uratować związek. Ważne jest jednak to by obie strony chciały nad związkiem pracować. Inaczej nie ma sensu podejmować terapię. Kiedy terapia małżeńska może być skuteczna i w czym może pomóc? Gdy partnerzy nie mogą się dogadać ze sobą, nie potrafią radzić sobie z kryzysami, nie mówią wprost o swoich uczuciach i pragnieniach.

Ja akceptuje ciebie, ty akceptujesz mnie

Terapia małżeńska uczy słuchania drugiej osoby i akceptacji. W początkowym etapie budowania związku, gdy para dopiero zaczyna się spotykać ze sobą, wszelkie wady są niezauważalne. Para patrzy na siebie przez różowe okulary i ma wrażenie jakby znali się od lat. Z czasem jednak różowe okulary spadają i zaczyna się widzieć różnice. Różnice te mogą wynikać z różnych powodów: jedna osoba skupia się na realizowania siebie na płaszczyźnie zawodowej, partner uważa, że rodzina jest największą wartością i nic poza nią się nie liczy. Może się również okazać, że konflikt powstał, gdy przyszły na świat dzieci, bo okazuje się, że dwie osoby mają różne podejście do tematu wychowywania dzieci. Konflikty z kolei powodują, że para zaczyna się od siebie oddalać. Konflikty sprawiają również, że para zaczyna sądzić, że zbyt wiele ich dzieli, by mogli tworzyć razem związek.

Kiedy zgłosić się na terapię małżeńską?

Kiedy para powinna podjąć decyzję, by zgłosić się na terapię małżeńską? Jeśli uzna, że w żaden sposób nie można się ze sobą dogadać. Jeśli każda rozmowa prowadzi do konfliktu, warto udać się na terapię. Terapia to nauka zasad obowiązujących w zdrowym związku. Lecz, by nauczyć się nowych zasad trzeba znaleźć oraz uznać deficyt w sobie. Terapia polega na tym, by para nauczyła się realizować własne cele, jednocześnie nie zaniedbując siebie nawzajem. Każda z osób będzie musiała więc zrezygnować z jakiejś części siebie na rzecz związku. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nie oznacza to realizacji z własnych marzeń, pragnień czy potrzeb. Raczej realizowanie ich w taki sposób, byśmy przy tym mogli współtworzyć zdrowy związek. Jeśli para zdecyduje się na terapię to najważniejsze jest to, by trafić w ręce specjalistów. Tutaj znajdziemy Krakowski ośrodek godny polecenia: http://mctu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *