Startup- o czym warto pamiętać?

Przyjęło się mówić, że 9 na 10 startupów upada. W związku z tym najczęściej startupy prowadzone są w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie zważywszy na fakt występowania dużego ryzyka niepowodzenia biznesu.

Startup? Wybierz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółkę możemy założyć nie wychodząc z domu. Koszt jej założenia wynosi 350 zł. Minimalny kapitał zakładowy wynosi tylko 5.000 zł. Startup prowadzony w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z ograniczeniem odpowiedzialności założycieli startup’u majątkami osobistymi za zobowiązania spółki. To najważniejsza zaleta takiej spółki. Za zobowiązania startup’u odpowiada sama spółka, jednak członkowie zarządu w pewnych sytuacjach mogą odpowiadać za długi spółki. Nie jest jednak tak, że odpowiadają zawsze jak to ma miejsce w sytuacji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Najpierw odpowiada spółka a dopiero potem, kiedy nie są się uzyskać długu od spółki, członkowie zarządu mogą się spodziewać pozwu. Jak wygląda opodatkowanie spółki? Jeśli chodzi o startup, ewentualne dochody spółki są opodatkowane na poziomie samej spółki- spółka zapłaci więc podatek dochodowy oraz zapłaci podatek od wypłaconej dywidendy wspólnikom (o ile spółka wygeneruje zysk). Działanie startupu w formie spółki oznacza także łatwość zmiany spółki w taki sposób by udziały w tej spółce objął inwestor finansowy. To w końcu tak działają startupy, by w pewnym czasie dołączył do nich swego rodzaju anioł biznesu.
Nawet jeśli wybierzemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to i tak taka działalność jak każda inna wiąże się z ryzykiem. Spółka z o o. nie wyeliminuje wszystkich problemów. Zanim ruszysz ze startupem zapytaj o poradę adwokata: www.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *