Ważna rola pasów bezpieczeństwa.

O tym, że pasy bezpieczeństwa są podstawowym wyposażeniem każdego współczesnego samochodu wie chyba każdy. Każdy również zdaje sobie sprawę z tego, że należy je bezwzględnie zapinać. Zapięcie pasów to jeden z najważniejszych elementów przygotowania do jazdy. Zaznaczmy, że chodzi o ich prawidłowe zapięcie.

Jak prawidłowo zapinać pasy
Sprawa jest niby prosta, bo cóż trudnego w zapięciu pasów? Tymczasem wielu z nas, kierowców i pasażerów, popełnia tutaj szereg błędów. Pierwszym jest skręcenie pasa bezpieczeństwa, co jest niedopuszczalne, gdyż skręcony pas nie ma prawidłowego naciągu i w razie kolizji nie zadziała jak należy. Część obojczykowa pasa powinna znajdować się jak najbliżej szyi, ale nie może się z nią stykać. Natomiast pas biodrowy powinien opinać biodra i opierać się na kości miednicy, a nie znajdować się wysoko, na naszym brzuchu. W razie uderzenia może to być dla nas bardzo niebezpieczne, gdyż pas może po prostu zmiażdżyć brzuch albo klatkę piersiową.

Czy kobiety w ciąży mogą nie zapinać pasów bezpieczeństwa
Temat jest dosyć złożony. Co prawda istnieje przepis mówiący o tym, że kobietom w zaawansowanej ciąży wolno nie zapinać pasów, jednak mimo wszystko, warto to robić. W razie wypadku tylko pasy są w stanie uratować życie kobiety ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Kobiety w ciąży muszą jednak zwracać szczególną uwagę na to, aby część biodrowa pasa znajdowała się pod brzuchem, a nie na nim.

Sprawdzenie stanu pasów po wypadku samochodu
Pasy bezpieczeństwa narażone są na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Najczęstszym problemem związanym z pasami są awarie mechanizmów blokujących i rozwijających. Dochodzi do nich zwłaszcza na skutek kolizji i wypadków. Dlatego po każdym wypadku dobrze jest wymienić pasy na nowe. Powinniśmy to zrobić również wtedy, gdy pasy ulegną przetarciu lub taśma jest osłabiona. Montaż nowych pasów jest konieczny również wówczas, gdy metalowe części zostały wygięte lub zaatakowała je korozja. Na pewno odczujemy, gdy pasy nie będą funkcjonowały idealnie. To również sygnał do ich demontażu i wymiany. Oczywiście, samodzielna wymiana pasów przez właściciela pojazdu nie jest wskazana. Lepiej skorzystać z usług sprawdzonego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *