Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Zespół ten określany jest jako dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość odczuwa dyskomfort z powodu nieprawidłowego działania „przegubu” łączącego szczękę z żuchwą. Ofertę diagnostyki oraz leczenia stawu skroniowo-żuchwowego możemy poznać na stronie https://drbaron.pl/. Warto zaznaczyć, że dr n. med. Anna Maria Kowalska-Baron jest jednym z kilkunastu specjalistów w Polsce posiadającym kwalifikacje do leczenia i rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego.

Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Nie jesteśmy świadomi jak wiele różnych ruchów wykonuje on codziennie. Pracuje on, kiedy na mówimy, jemy i wyrażamy emocje. Co więcej, podczas spożywania każdego posiłku jest on na różne sposoby obciążany. Efektem jest to, że u niektórych z nas zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo i pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego. Problem jest dość skomplikowany i wymaga indywidualnego podejścia. Sposoby leczenia są dobierane w zależności od tego, jak duże są zaburzenia oraz do jakich powikłań doszło i jaka jest przyczyna powstania dysfunkcji.

Objawy dysfunkcji
Dysfunkcja ta objawia się u każdego z pacjentów trochę inaczej i łatwo pomylić ją z innymi patologiami. Istnieje jednak grupa objawów najbardziej charakterystycznych. Są to najczęściej różne odgłosy podczas ruchu w stawach skroniowo-żuchwowych, jak trzaski, trzeszczenia lub odgłosy pękania. Pacjenci spostrzegają często przeskakiwania w stawach, pojawiający się okresowo brak możliwości szerokiego otwarcia ust lub blokowanie się żuchwy po szerokim otwarciu. Towarzyszą temu różne dolegliwości bólowe, jak bóle w okolicy uszu lub promieniujące bóle głowy, przypominające migrenę. Zdarza się, że mięśnie żucia są bolesne palpacyjnie, czyli podczas ucisku lub bolą same z siebie. Może też pojawiać się ból podczas skrajnych ruchów, np. w trakcie szerokiego otwierania ust lub ziewania.

Przyczyny dysfunkcji
Przyczyn zaburzeń może być wiele, a u części pacjentów wręcz niemożliwe jest określenie konkretnego powodu. Często jest to stres powodujący nawykowe zgrzytanie zębami, wady zgryzu i złe nawyki, jak żucie gumy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *