Czy istnieje plecak uniwersalny?

Bez względu na to, czy wybierasz się na długą wyprawę, czy krótszą wycieczkę plecak jest absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia. Bardzo ważne zatem, aby był funkcjonalny. O funkcjonalności decyduje zaś kilka czynników.

Odpowiednia pojemność
To kluczowa kwestia przy wyborze plecaka i od razu należy zaznaczyć, że idealna pojemność nie istnieje. Najbardziej uniwersalna wydaje się być pojemność 50-55 litrów. Do plecaka o tej pojemności spakujemy się zarówno na długą wyprawę do egzotycznych krajów, oczywiście pod warunkiem, że wiemy, co dokładnie jest nam potrzebne i niezbędne, jak i kilkudniowy trekking w górach. Co ważne, taki plecak można zabrać nawet na jednodniowy wypad za miasto. Nie będzie wcale zbyt duży.

W przypadku naprawdę długich wypraw taka pojemność może jednak okazać się za mała. Zwłaszcza, jeżeli zabieramy ze sobą np. sprzęt wspinaczkowy. Wówczas warto pomyśleć o dużym, nawet stulitrowym plecaku.

Dobry system nośny
Plecaka, wbrew nazwie, nie nosi się na plecach. Nie powinny go podtrzymywać jedynie paski zakładane na ramiona. Równie istotne są pasy biodrowe i piersiowe oraz właściwie ukształtowana tylna ściana plecaka. Za wygodę noszenia plecaka odpowiada przede wszystkim pas biodrowy. Powinien być on przede wszystkim sztywny i dosyć szeroki. W żadnym wypadku nie może wpijać się w ciało, a dzieje się tak w przypadku pasów wykonanych jedynie z kawałka materiału i cienkiej pianki.

Dostep do wnętrza
Trudny dostęp do wnętrza plecaka, może sprawić, że zaczniemy go przeklinać w trakcie wyprawy. Z reguły to, czego potrzebować będziemy najbardziej, znajdzie się w miejscu o najbardziej utrudnionym dostępie. Idealny plecak to na pewno plecak szeroki. Wąskie i smukłe modele nie zapewnią nam bezproblemowego dostępu do zawartości plecaka. Duże plecaki powinny być wyposażone w zamek w dolnej części. W mniejszych modelach zamek znajduje się z reguły z boku lub od frontu.

Rodzaj materiału
To tylko z pozoru błacha sprawa. Materiał użyty do wykonania plecaka przekłada się w oczywisty sposób na jego wytrzymałość. Im bardziej ciężki i pancerny materiał, tym solidniejszy jest plecak. Cieńsze tkaniny są z pewnością mniej wytrzymałe, jednak lżejsze. Niestety te lżejsze modele mają tendencję do dziurawienia się czy przecierania. Wystarczy kontakt z ostrą skałą, aby nasz nowy „idealny” plecak przestał być idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *