Czym jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne (nazywane potocznie „USG” www.usg-kielce.pl) to jedno z najczęściej wykonywanych w szpitalach zabiegów. USG umożliwia pozyskanie dokładnego obrazu mięśni, tkanek oraz narządów. Aparaty ultrasonograficzne pojawiły się po raz pierwszy w szpitalach w latach 60. oraz 70., jednakże pierwsze urządzenia tego typu testowane były już w minionym wieku. Pierwsze ultrasonografy były jednakże dość prymitywne i nie oferowały takiej jakości obrazu, jak dzisiaj (http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,22872548,rodzaje-usg-na-czym-polegaja-poszczegolne-badania.html).

Działanie aparatów ultrasonograficznych opiera się o funkcjonowanie ultradźwięków. Aparaty ultrasonograficzne skupiają się na częstotliwościach od 2 do 50 MHz. Wspomniane wcześniej fale ultradźwiękowe zostają zaabsorbowane albo odbijają się. Dzięki temu, wykonujący badanie, widzi przed sobą na ekranie aparatury, szare oraz ciemniejsze elementy. Układają się one w obraz narządów wewnętrznych pacjenta, który może zostać następnie poddany analizie i w razie nieprawidłowości, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub leczenie.

Wspomniana wcześniej aparatura USG zawiera dwa ważne elementy: monitor oraz sondę. Na ekranie pojawiać się będą obrazy badanego narządu czy tkanki. Przeprowadzający badanie ma możliwość zatrzymania podglądu na monitorze, by bliżej mu się przyjrzeć, sprawdzić wielkość potencjalnej zmiany lub go wydrukować do załączonych wyników. Przesuwająca się sonda pozwala na odbiór i wysyłkę wspomnianych wcześniej fal ultradźwiękowych. Podczas badania ultrasonograficznego, niezbędne są głowice, jednakże w związku z różnymi wielkościami analizowanych tkanek i narządów, rozróżniane są także rozmaite rodzaje głowic. Ze względu na swój kształt, dzielić się one więc będą na głowice konweksowe, sektorowe oraz liniowe.

Częstotliwość natomiast, na podstawie jakiej przeprowadzane będzie badanie, wynikać będzie od wieku, sylwetki pacjenta oraz tego, na jaki narząd zwraca się uwagę. Można przeprowadzać badania powierzchowne lub głębokie, w zależności od ich położenia w ciele. W trakcie badania USG, przeprowadzający je lekarz nałoży na ciało pacjenta żel. Pozwoli on pozbyć się pęcherzyków powietrza, utrudniających badanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *